Reuters manipulerar bild över Beirut

Att de stora nyhetsagenturerna har tagit ställning mot Israel blir allt tydligare. Nyligen erkände Reuters att de manipulerat en bild över Beirut som visade brandrök över en stadsdel. Med hjälp av bildmanipulering förstärktes röken och man fick det att se ut som om flera byggnader var i brand. Visst brann det men det var endast ett hus som blivit angripet av det israeliska flygvapnet. En anställd på Reuters har också riktat ett dödshot mot en amerikansk bloggare.

Bloggaren, Charles Johnson på Little Green Footballs, säger: ”I think it’s more than fair to say that Reuters has a big problem.” Milt uttryckt.

Läs mer här och här.

Uppdatering 7/8: SvD plockar upp nyheten. Under rubriken Fuskfotograf dumpad av Reuters skriver de:

Den stora nyhetsbyrån Reuters sade på söndagen upp kontakten med den libanesiske frilansfotografen Adnan Hajj, som med hjälp av bildbehandlingsprogrammet Photoshop lagt in extra dramatik i form av rök och förstörda byggnader i ett fotografi från krigets Beirut.

Uppdatering 7/8: Reuters meddelar nu att alla bilder tagna av fotografen Adnan Hajj, 920 stycken, har dragits tillbaka. Detta efter att ytterligare en manipulerad bild har hittats. Att bilder förvanskas är förstås väldigt allvarligt. Men att arrangera en bild i syfte att förstärka krigets hemskheter är minst lika förkastligt för en fotojournalist. Vi har alla fått se effekterna av bombningen av ett bostadshus i Kana. Att 28 människor omkom, varav många barn, är förstås allvarligt i sig. Men det finns starka misstankar att de bilder som togs, bland annat av namne fotograf, har arrangerats på ett sätt som skulle kunna göra varje begravning till en dramatisk teaterföreställning.

Kommentarer